Opublikowany przez: monika.g 2020-04-15 00:08:48
Autor zdjęcia/źródło: Obowiązek noszenia maseczek @ prostooleh
W rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 kwietnia czytamy, że:
"od 16 kwietnia do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu".
Rzecznik resortu zdrowia, Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił, że chodzi o zasłanianie twarzy w czasie przebywania w miejscach publicznych, czyli np. na ulicy, w komunikacji miejskiej, podczas spaceru, w miejscu pracy czy w czasie wyjścia do sklepu lub apteki. Podkreślił również, że twarz niekoniecznie musi być zakrywana maseczką. Może to być równie dobrze szalik czy chusta.
Koronawirus roznoszony jest drogą kropelkową. Znajduje się on w ślinie osoby zakażonej, a więc rozprzestrzenia się, gdy ta osoba kicha, kaszle, a nawet mówi. Inkubacja wirusa trwa dość długo, bo od 5 do 14 dni. W tym czasie u osoby zakażonej zwykle nie pojawiają się jeszcze żadne objawy choroby, a więc osoba zarażona nieświadomie zaraża innych. Dodatkowo wiele osób zakażonych SARS-CoV-2 przechodzi infekcję bezobjawowo.
Właśnie z tych powodów w celu zmniejszenia transmisji wirusa w Polsce od 16 kwietnia dla wszystkich osób wprowadzony zostaje obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.
Maseczki stosowane przez osoby zdrowe pomagają chronić drogi oddechowe przed wnikaniem do nich wirusa, a u osób zakażonych zatrzymują wydychane cząsteczki śliny wraz z patogenem i zapobiegają rozprzestrzenianiu się go.
Większość z pewnością wybierze maseczki jednorazowe, i z tego powodu są one obecnie towarem deficytowym. Dlatego lepiej zdecydować się na uszycie własnej maseczki wielorazowej, a maseczki chirurgiczne zostawić dla personelu medycznego, który bardziej ich potrzebuje. Konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban określił z jakich materiałów można zrobić maseczkę na twarz:
Ważne jest nie tylko samo noszenie maseczek, ale również poprawne ich zdejmowanie. Pamiętaj, aby nie dotykać przodu maseczki. Zdejmij ją chwytając za troczki, wywróć zewnętrzną część do środka i wyrzuć maseczkę do zamykanego pojemnika. Następnie umyj dokładnie ręce według zaleceń. W przypadku maseczki wielorazowej zdejmij ją w ten sam sposób i umieść w foliowej torebce do czasu prania. Maseczkę pierz w wysokiej temperaturze powyżej 60 st. C, a po wysuszeniu uprasuj żelazkiem nastawionym na najwyższą temperaturę.
Nosząc maseczkę nie zapominaj też o innych ważnych zaleceniach chroniących przed transmisją koronawirusa, czyli przede wszystkim częstym myciu rąk, a także zachowywaniu 2-metrowego odstępu od innych osób i nie dotykaniu twarzy.
Dzieci do ukończenia 4. roku życia nie powinny nosić maseczek na twarz, ponieważ utrudniają im one swobodne oddychanie. Maluszki mają dużo węższe drogi oddechowe, a także nie potrafią reagować na brak dostępu powietrza. Niemowlę nie zdejmie sobie samo maseczki, np. w czasie snu, gdy poczuje, że ma za mało powietrza. Może to doprowadzić do niedotlenienia, a nawet uduszenia. Z drugiej strony trudno jest upilnować dziecko, aby nie dotykało maseczki. Będzie ją ściągać bez zachowywania zasad higieny. Dlatego najskuteczniej ochronisz malca przed zakażeniem koronawirusem nie wychodząc z nim z domu. A gdy musisz wyjść zachowuj bezpieczną odległość od innych osób (min. 2 metry) i często myj lub dezynfekuj malcowi ręce.
Kto jeszcze nie ma obowiązku noszenia maseczki w przestrzeni publicznej:
CZYTAJ TEŻ:
Koronawirus: jak prawidłowo zakładać i zdejmować rękawice ochronne INSTRUKCJA>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2020.04.17 09:40
Na ulicach prawie wszyscy mają maseczki. Choć trafiają się przypadku bez. Nawet dzieciaki w maseczkach chodziły.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.